Wokół poczciwych konopi, znanych od wieków, narosło wiele mitów i teorii. Dla wielu osób hasło konopie to wyłącznie psychoaktywna marihuana. Narkotyk i tyle. Bezsprzecznie marihuana wykazuje wiele negatywnych działań na ludzki organizm, opisywaliśmy je wielokrotnie w hemplo.pl, opierając się na przeprowadzonych badaniach i pracach naukowych. Ale przecież marihuana to część wielkiej całości, którą są konopie w ogóle. I mają nam do zaoferowania wiele więcej niż tylko haj.
Zapewne słyszałeś wiele razy o nasionach konopi. I jaka była pierwsza myśl?
Hemplo wyjaśnia w prosty sposób, czym różnią się nasiona konopi siewnych i indyjskich. Gdzie i czy możesz je kupić. I które możesz jeść? Przeczytaj nasz artykuł, znajdziesz odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania.
Konopie siewna a indyjskie – różnice. A co z nasionami?
W świecie przyrody wyróżniamy 3 gatunki konopi:
- siewne (włókniste, przemysłowe),
- indyjskie,
- dzikie.
Dwa pierwsze gatunki wykazują konkretny profil m.in. leczniczy (medyczna marihuana), dlatego też konopie siewne i indyjskie są przedmiotem badań. Konopie dzikie, często uznawane są za chwasty, nie są obiektem wielkiego zainteresowania. Czasami łączy się konopie indyjskie i dzikie, by pozyskać odmiany marihuany z dużą ilością THC.
Podział konopi jest jasny, ale czym się różnią konopie siewne od indyjskich?
Zapamiętaj:
KONOPIE SIEWNE:
Konopie siewne są w Polsce legalne, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, rolnik bez problemu może uprawiać konopie siewne w swoim gospodarstwie.
Konopie siewne nie zawierają znaczących ilości psychoaktywnego kannabinoidu, czyli THC – podaje się, że wartość ta waha się w granicach 0,2-0,3%.
Oznacza to, że konopie siewne i produkty z nich pozyskiwane mogą być wprowadzone do obrotu (żywność/ kosmetyki/ suplementy). Oczywiście po spełnieniu wielu warunków.
Co więcej, konopie siewne to bogactwo CBD, czyli kannabidiolu, cennego związku wykazującego szereg docenianych właściwości: przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwlękowych, przeciwdrgawkowych czy przeciwbakteryjnych.
Sprawdź szczepy marihuany na HEMPLO
KONOPIE INDYJSKIE
Zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii uprawa, posiadanie/ spożywanie, handlowanie konopiami indyjskimi jest nielegalne. O wysokości kar przeczytasz w dziale Aspekty prawne.
Uwaga: od marca 2022 możliwa jest uprawa konopi indyjskich do celów medycznych (medycznej marihuany) przez określone ośrodki badawcze
https://hemplo.pl/konopie/indyjskie/uprawa-indyjskich/
Z konopi indyjskich otrzymuje się marihuanę (bogatą w THC), która wykazuje wachlarz negatywnych działań na ludzki organizm. W pierwszej fazie po zażyciu powoduje uczucie zrelaksowania, radości, haju, następnie obserwuje się takie objawy jak: uczucie senności, zmęczenia i apatii. W długofalowej perspektywie zażywanie marihuany to ryzyko chorób układu oddechowego, krążenia, problemów z pamięcią czy nawet tzw. zespołu amotywacyjnego (choć niektórzy próbują negować związek marihuany z tym zespołem).
Pytanie, a co w takim razie z nasionami ww. konopi? Odpowiadamy.
NASIONA KONOPI SIEWNYCH
NASIONA KONOPI INDYJSKICH (nasiona marihuany: https://hemplo.pl/szczepy/)
- Zawierają wiele cennych związków, np. witaminy (A, E, B, K), składników mineralnych (wapń, magnez, cynk, fosfor itp.). Poza tym są bogate w białko i błonnik.
- Nasiona zaliczane są do Superfoods, naturalnej, nieprzetworzonej żywności mającej dobroczynny wpływ na organizm.
- Są legalne, wykorzystuje się je m.in. w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
- Sprzedawane są jako tzw. nasiona kolekcjonerskie i taka forma jest dopuszczalna, natomiast już kiełkowanie nasion jest zabronione – a oczywiście w tym celu są kupowane.
- Z nasion pozyskiwane są sadzonki konopi indyjskich uprawianych w celu pozyskania marihuany.
- Jako źródło marihuany są nielegalne
Które konopne nasiona są legalne? Które można uprawiać, spożywać?
Jak przeczytałeś w poprzednim akapicie, legalne są w Polsce konopie siewne i tylko takie można uprawiać, a potem wykorzystywać pozyskane z nich nasiona na produkty spożywcze, a np. otrzymany z tłoczenia nasion olej konopny jest składnikiem wielu docenianych kosmetyków konopnych.
Jak możesz spożywać nasiona konopi siewnych?
- na surowo – jako dodatek do owsianki, sałatek, koktajli.
- po zmieleniu – jako mąka konopna do ciastek, chleba, pizzy itp.
- dzięki procesowi tłoczenia nasion – jako olej konopny np. do sałatek.
Co jeszcze trzeba wiedzieć:
Wygląda to tak:
Natomiast nasiona konopi indyjskich kupowane są w celu uprawy marihuany. Nikt nie kupuje sobie nasion, by na parapecie uprawiać konopie indyjskie jako roślinę ozdobną 🙂 Choć wielu zapewne tak twierdzi.
Pamiętaj, uprawa konopi indyjskich jest w Polsce nielegalna
Podsumowanie
Niepozorne nasiona konopi siewnych to możliwość wykorzystania ich w wielu sektorach. Bogactwo składników w nich obecnych pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu. Zaś nasiona konopi indyjskich kupowane są w celu pozyskania marihuany. I chociaż sam zakup nasion „kolekcjonerskich” jest dopuszczalny, już kiełkowanie nasion i uprawa konopi indyjskich jest zakazana.